British Shorthair ırk bilgileri


 
 
 

British shorthair ırkı kediler 19. Yüzyıl sonlarında İngiltere'de elde edilmiş bir kedi ırkıdır.

British shorthair kediler iri, güçlü ve yuvarlak bir kafaya sahiptir.Yine bunun tamamlayacak şekilde yuvarluk bir çene ve ağız yapıları vardır. İribir kedi ırkıdır. Avcı yanları çok güçlü olmasa da güçlü bir gövde ve bacakyapıları vardır. Bacakları kısa ve güçlüdür. Büyük patileri vardır. Kulaklarıorta boy, yuvarlık ve sivri uçludur.  

Adından da anlaşılacağı üzere British shorthair kedilerin tüyleri kısa ve düzyapılıdır. Az tüy döken bir kedi ırkıdır. Gözleri iri ve yuvarlaktır. Göz rengialtın renginden, bakıra kadar değişik renklerde olabilir.

British shorthair cinsi kediler uyumlu ve sabırlıdır. Tahammül sınırları genişolduğu için çocuklarla ve diğer kedi ya da canlılarla rahat anlaşırlar. Oyuncu kedilerdir ama avlanma güdüleri çok güçlü değildir. Eğitim verilecekse yavruyken verilmelidir. Erişkin olduğunda eğitim kabul etmeyebilir. Erkekleri dişilerine göre orantısız derecede büyük olabilir.

Özetle, Biritish shorthair kediler evde bakmak için uygun bir ırktır. Bristish Shorthairler çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar çünkü kürkleri fazla düğüm olmaz ve kolay matlaşmaz. Fakat, günlük olarak taranmaları önemlidir. Böylece tüy dökmelerini ve tüy yumağı kusmalarını önleyebilirsiniz.


 

 

 

Yorumlar 0

Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.